Posty

Wyświetlanie postów z 2012

[text] Firewall i atak DDoS

Naukowcy oszacowali, że jedna ludzka komórka zawiera 75 MB informacji genetycznych, dlatego jeden plemnik to 37,5 MB. W jednym ml nasienia jest 100 milionów plemników, przy ejakulacji trwającej średnio 5 sekund uwolni się 2,25 ml nasienia. Z wyliczeń otrzymamy, że przepustowość danych męskiego penisa wynosi (37,5 MB x 100 MB x 2,25)/5 = 1687,5 terabajtów na sekundę! W wyniku tego wiemy, że żeńskie jajeczko jest zdolne wytrzymywać ataki DDoS o objętości więcej niż 1,5 petabajtów na sekundę, a przy tym przepuści tylko jeden pakiet danych. Tym samym jest to najlepszy hardware'owy firewall na świecie. Hmm... Jedna wada... Ten jeden jedyny pakiet, który system przepuści, zawiesi cały system na 9 miesięcy -> wtedy to dopiero konkretny firewall, niczego nie wpuści a próbować można po kres wytrzymałości sprzętu.

[video] 2012: What a Year for Linux

Obraz

[info] Podziękowania Firefox

Obraz
Przeglądałem stare pliki graficzne, które posiadam i podczas przeglądania znalazłem plik w pdf'ie. Dotyczył 'Download Day' organizowanego przez Mozille i ustanowienie rekordu świata.

[text] NetASQ - NAT reguła bi-directional map

Obraz
Długo nic nie pisałem, wczoraj podczas zdawania egzaminu na Experta, natknąłem się na ciekawy problem, który jest dość prosty w rozwiązaniu. Chodzi mianowicie o NAT regułę bi-map.

[info] Śniadanie Biznesowe Sun Capital i SOPHOS

W dniu dzisiejszym otrzymałem maila od przedstawiciela Sun Capital, w którym zaprasza mnie na spotkanie biznesowe (ładnie brzmi, zamiast konferencja). Na spotkaniu zostaną omówione zmiany w ofercie Sun Capital i wprowadzenie do oferty Astaro.

[info] Zmiana strony bloga

Przez długi okres czasu blog funkcjonował na stronie oniry.pl i był oparty o silnik Wordpressa. Obecnie kończy mi się czas wykupienia domeny i nie zamierzam jej już dłużej przedłużać, dlatego podjąłem decyzję o przeniesieniu na blogger. Obecny adres to  http://loo-oniry.blogspot.com/ Posty z poprzednich lat zostaną przerzucone, w nowej może lepszej formie. Zamierzam, aby był to nowy lepszy blog, może z postami, które częściej się będą ukazywać.

[text] Instalacja Oracle Java 7 w Linux Mint 13 (maya)

Powolutku robię porządki w blogu, ale spotkałem się dzisiaj z problemem. A mianowicie musiałem zainstalować Oracle Java 7 na Linux Mint 13. Bardzo lubię Ubuntu, ale fork Linux Mint bardziej mi podchodzi. Jak zwykle rozpocząłem od zapytania na Google i znalazłem stronę, która prowadzi za rękę. Niestety instalacja Javy się nie powiodła.

[text] Instalcja clienta Git w Ubuntu

Potrzebowałem dzisiaj zainstalować klienta Git do pobrania IPv6 toolkit oraz ipv6mon. Mogłem w tym celu użyć synaptec’a, ale wolalem zrealizować to za pomocą konsoli. Według wikipedii, Git to rozproszony system kontroli wersji. Stworzył go Linus Torvalds jako narzędzie wspomagające rozwój jądra Linux. Git stanowi wolne oprogramowanie i został opublikowany na licencji GNU GPL w wersji 2.

[text] Jak naprawić problem z MergeList w Ubuntu

Ostatnio podczas korzystania z menedżera pakietów natrafiłem na paskudny błąd. Czasami pojawia się podczas próby zainstalowania aplikacji przez terminal. Spróbuje pokazać jak go usunąć.

[text] Instalacja i konfiguracja SNMP w Ubuntu

Poradnik napisałem na podstawie howto install configure SNMP on Ubuntu. Mam nadzieję, że komuś się przyda. Sam często korzystam z poniższych zapisów.

[info] EITCA-EG IT Certificate

Obraz
Dawno żem nic nie pisał ... a były trudne dni. Dobra zabieramy się do pracy. Dzisiejszy też będzie krótki, ale w ciągu następnych dni opiszę kurs NetaSQ Expert (moja porażka ... ) oraz kilka innych ważnych informacji. Obecnie staram się o Certyfikat Technologii Informatycznych Elektronicznej Administracji (EITCA-EG IT Certificate).

[webinar] NetASQ Centralized Manager

Wczoraj otrzymałem informację o nowym webinarze NetASQ. Wchodząc na stronę rejestracyjną, możemy przeczytać reklamę nowego produktu: „ Odkryj moc nowego rozwiązania NetASQ mającego na celu uproszczenie zarządzania wielu miejsc. Z NetASQ Centralized Manager, będziesz korzystać szybciej i jeszcze bardziej wydajne, to rozwiązanie pomocne w nadzorze, utrzymaniu i zarządzaniu w polityce bezpieczeństwa. ”

[info] MikroTik User Meeting 2012

Obserwując zmiany jakie następowały na stronie http://mum.mikrotik.com/2012/PL/info a dokładnie zmiany pojawiające się na zakładce z agendą. Obecnie można już opublikować agendę zgodnie z tym co jest podane na stronie oficjalnej MUM MikroTik, nie sądze, aby coś się zmieniło. Językiem obowiązującym podczas konferencji jest angielski.

[news] Dzień Bezpiecznego Internetu

W dniu dzisiejszym obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). DBI obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu „Safer Internet”. Głównym partnerem DBI 2012 jest Fundacja Orange.

[artykuł] Richard Stallman – Czarnobiał

Obraz
Poniższy tekst powstał specjalnie dla „Tygodnika Powszechnego”. Publikuję go jako głos radykalnego zwolennika idei komunitariańskich w dyskusji wokół ACTA. Po masowych protestach premier Donald Tusk zawiesił na razie ratyfikację tego dokumentu – czas więc na rozmowę o tym, jak wypracować nowe sposoby ochrony praw i autorów, i użytkowników w nowej rzeczywistości, którą kształtuje sieć. Tekst został opublikowany na portalu onet.pl Równocześnie, zgadzam się z tym co mówi Richard Stallman.

[szkolenie] Administrator NetASQ UTM ver. 9

Obraz
W dniach od 25 do 27 stycznia uczestniczyłem w szkoleniu technicznym NetASQ Administrator – Firmware 9. Zanim rozpoczęło się szkolenie musiałem dojechać do Katowic. Tak więc podróż rozpoczęła się dzień wcześniej, czyli 24 stycznia. Do Katowic z miejsca zamieszkania nie jest daleko, tylko 332 km, to jest 3,5 godz. jazdy samochodem a komunikacją państwową wychodzi … 8 godz. z godzinową przerwą czekając na autobus. Zatrzymałem się w hotelu polecanym przez Dagmę.

[webinar] Skuteczne testowanie hasła za pomocą Metaspolit

Wczoraj w godzinach wieczornych odbył się webinar firmy Rapid7 na temat skutecznego testowania haseł za pomocą Metasploita. Prowadzącym spotkanie był HD Moore.

[info] IPv6, może już na zawsze ...

Po sukcesie zeszłorocznego dnia testowania IPv6, kiedy to w testach wzięło udział ponad 400 firm i organizacji, przyszła pora na długoterminowe wprowadzenie protokołu, który zastąpi przestarzały już IPv4. Tym razem wszystko odbędzie się tak samo, ale po dobie działania nowy protokół nie zostanie wyłączony.

[info] Trochę o 2011 i o planach na 2012

Obraz
No tak mamy już 2012 a dokładnie 5 dzień nowego roku, a ja nie opisałem jeszcze kilku rzeczy, które były w roku poprzednim i były dość ważne. Należałoby wspomnieć o planach na rok 2012, pod koniec roku zobaczymy, co się udało.